PoradyPodnoszenie, zwiększanie mocy silnika – sposoby i zalety

Właściciele aut coraz częściej decydują się na zwiększenie mocy jednostek napędowych w swoich samochodach. Profesjonalnie wykonany chip tuning pozwala w bezpieczny sposób uzyskać przyrost mocy silnika. Czym charakteryzuje się taka usługa, co warto wiedzieć przed jej zleceniem i jakie najważniejsze korzyści daje chip tuning dla właścicieli aut?

Chiptuning jako sposób na podnoszenie mocy silnika

Firmy odpowiadające za konstrukcję silników w samochodach osobowych zazwyczaj nie „uwalniają” całkowitej mocy produkowanych przez siebie jednostek. Pozostawiają pewien zapas, pozwalający na dostosowanie osiągów do wielkości pojazdu, jego masy czy wymiarów. Zachowanie kilku, kilkunastu, a często nawet kilkudziesięciu koni mechanicznych pozwala uwolnić je w nowszym modelu samochodu. Właśnie ten fakt wykorzystują warsztaty tuningowe, wykonujące zwiększanie mocy w aucie. Jak nietrudno się domyślić, w nowoczesnych pojazdach za ustanowienie rezerwy odpowiada sterownik silnika, czyli komputer sterujący pracą silnika ECU, zarządzający pracą jednostki napędowej.

Jak wykonuje się chip tuning?

Profesjonalnie wykonane podnoszenie mocy w samochodach osobowych to nic innego, jak odpowiednie zaprogramowanie map sterownika silnika po to, by mógł on pracować z większą wydajnością, wykorzystując pełnię swoich możliwości. Dzięki temu, w sposób niezagrażający konstrukcji samochodu, jego sprawności ani bezpieczeństwu, udaje się zwiększyć moment obrotowy oraz liczbę generowanych koni mechanicznych, czyli dwie podstawowe właściwości decydujące o tym, jak mocny jest silnik każdego samochodu.

Oczywiście zwiększenie mocy samochodu za każdym razem odbywa się indywidualnie. Firmy realizujące chip tuning, muszą uwzględnić szereg aspektów, takich jak m.in.:

  • marka i model samochodu,
  • wyjściowa moc oraz moment obrotowy silnika,
  • typ sterownika i oprogramowania,
  • stopień wyeksploatowania układu napędowego.

W wyniku przeprowadzonych testów otrzymujemy informację o skali możliwego zwiększenia mocy, co pozwala dobrać optymalną dla danego pojazdu opcję chip tuningu. Należy w tym miejscu dodać, że modyfikacje w pełni dopasowane do rodzaju danej jednostki napędowej będą nie tylko bezpieczne dla kierowcy i pasażerów. Równie ważne jest to, że nie wpłyną one negatywnie na żywotność i osiągi silnika w dłuższej perspektywie, o co obawia się wielu kierowców.

Co warto wiedzieć, zanim zlecisz zwiększanie mocy w swoim silniku?

Korekta pracy silnika powodująca przyrost mocy daje właścicielom samochodów szereg wymiernych korzyści. Oprócz najbardziej oczywistej, czyli uzyskiwania lepszych osiągów, modyfikacja ma także inne zalety, takie jak:

  • poprawa parametrów przyspieszenia,
  • zwiększenie „elastyczności silnika”  czyli dostępności mocy w szerszym zakresie obrotów,
  • podniesienie komfortu jazdy,
  • zwiększenie bezpieczeństwa,
  • zmniejszenie zużycia paliwa,
  • poprawa sprawności jednostki napędowej.

Doświadczony fachowiec ustawi wszystkie niezbędne parametry tak, aby silnik auta nie był przeciążony. Po wykonaniu modyfikacji pojazd powinien jeszcze raz zostać poddany testom, które pozwolą ocenić efekty wykonanych prac.

Jak zwiększyć moc silnika w bezpieczny sposób?

Jak widać, podnoszenie mocy silnika oraz zwiększanie momentu obrotowego mogą zupełnie odmienić możliwości samochodu. Kilka zabiegów, obejmujących m.in.: zmianę ilości wtryskiwanego paliwa czy modyfikacja doładowania sprężarki, pozwala osiągnąć wymierne efekty na drodze. Należy jednak pamiętać, by chip tuning zlecać wyłączanie profesjonalistom z odpowiednim doświadczeniem, którzy dopasują odpowiednie działania do specyfiki Twojego samochodu.

Jeśli zastanawiasz się, jak podnieść moc silnika bezpiecznie i w przystępnej cenie, skorzystaj z naszych usług.

Skontaktuj się z nami i zleć zwiększenie mocy samochodu ekspertom!