PoradyMapowanie silnika - BTune

Samochód przez większość osób nie jest już postrzegany jako dobro luksusowe, a raczej jako narzędzie, bez którego nie da się normalnie funkcjonować. Dojazd do pracy, rodzinne wakacje, podwożenie dzieci do szkoły czy wyprawa po zakupy to zaledwie niektóre z wielu zastosowań własnych „czterech kółek”. Obecnie wielu właścicieli zastanawia się, czy możliwe jest zwiększenie osiągów w ich autach, pozwalające eksploatować silnik w sposób bardziej ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. W zdecydowanej większości przypadków jest to możliwe, a usługa, która pozwala zwiększyć osiągi, określana jest jako mapowanie silnika.

Jak poprawić pracę silnika?

Bardzo często proces pozwalający „podrasować” jednostkę napędową w samochodzie określany jest jako chiptuning lub tuning elektroniczny. Obejmuje on szereg modyfikacji fabrycznego oprogramowania samochodu, pozwalających uzyskać wyższą moc jednostki napędowej oraz zwiększyć moment obrotowy. W efekcie auto prowadzi się płynniej, a silnik może osiągać wyższe prędkości. Co ważne – poprawa osiągów przez profesjonalne mapowanie silnika Diesla lub jednostki benzynowej odbywa się bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo jazdy.

Na czym polega mapowanie samochodu?

Aby zrozumieć, na czym polega chiptuning silnika, warto nieco bliżej poznać specyfikę współczesnych układów napędowych, które obecnie kontrolowane są przez zaawansowane sterowniki oraz technologie komputerowe. Dzięki temu poprawa osiągów często możliwa jest bez ingerowania w mechanikę pojazdu, a jedynie na skutek odpowiedniej modyfikacji oprogramowania.

Specjaliści, wykonujący profesjonalne mapowanie silnika w salonach tuningowych wykorzystują fakt, iż producenci aut zwykle pozostawiają pewien „zapas” mocy w układach napędowych. Ma to związek m.in. z obowiązkiem spełnienia restrykcyjnych wymogów dotyczących emisji spalin do atmosfery. Często rezerwa mocy, mogąca wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu koni mechanicznych „uwalniana” jest także w nowszych generacjach danego modelu. Mapowanie samochodu pozwala sposób nieinwazyjny dla mechanicznej konstrukcji auta wykorzystywać rezerwy drzemiące pod maską większości współcześnie produkowanych pojazdów.


Mapowanie samochodu - BTune

Efekty mapowania silnika

Istnieje wiele powodów, dla których posiadacze aut decydują się na chiptuning. Często nie chodzi wyłącznie o zwiększenie mocy auta, pozwalające na ekonomiczną jazdą na wyższych prędkościach. Mapowanie silnika to również:

  • niższe zużycie paliwa,
  • poprawa dynamiki prowadzenia pojazdu,
  • zwiększenie momentu obrotowego,
  • brak zwiększonej emisji spalin do atmosfery,
  • brak wpływu na żywotność silnika,
  • możliwość odblokowania maksymalnej prędkości,
  • podniesienie bezpieczeństwa jazdy.

Dla kogo jest chiptuning?

Często mówi się, że mapowanie samochodu nie jest usługą dla każdego. Z pewnością, w takim stwierdzeniu jest sporo prawdy – modyfikacja oprogramowania jest usługą adresowaną do kierowców odpowiedzialnych oraz świadomych zasad prawidłowej eksploatacji pojazdów. Bardzo ważne jest to, by szczególnie dbać o „chipowany” silnik, regularnie wymieniając oleje oraz reagując na wszelkie możliwe usterki.

Jakie silniki można mapować?

Obecnie salony chiptuningowe przeprowadzają zarówno mapowanie silnika Diesla, jak i motorów benzynowych i hybrydowych. Do tuningu najlepiej nadają się jednostki turbodoładowane. Jednostki wolnossące można poddawać chiptuningowi jednak efekty są dużo mniej spektakularne niż w sinikach uturbionych z racji ich budowy i zasady działania. Warunkiem wykonania chiptuningu jest sprawność techniczna samochodu, dlatego przed przystąpieniem do realizacji usługi, auto poddawane jest szczegółowej diagnostyce. Mapowanie samochodu może okazać się niemożliwe do wykonania w przypadku pojazdów starszych, posiadających niekompatybilny rodzaj sterowania silnikiem lub w momencie stwierdzenia braku sprawności technicznej pojazdu.

Ile kosztuje mapowanie silnika w samochodzie?

Bezpieczne i profesjonalne mapowanie silników może zostać wykonane jedynie w profesjonalnym salonie lub warsztacie. Wszelkie przeróbki dokonywane na własną rękę obarczone są ogromnym ryzykiem i mogą stanowić bezpośrednią przyczynę zagrożenia na drodze. Warto o tym pamiętać i zlecić chiptuning ekspertom z wieloletnim doświadczeniem oraz odpowiednim sprzętem. Ile kosztuje mapowanie silnika? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Sporo zależy m.in. od marki i modelu samochodu, rodzaju jednostki napędowej, jej stanu technicznego czy zamierzonych do uzyskania osiągów.

Wszystkie wątpliwości i pytania wyjaśni specjalista Bogusław Kukiełczak – właściciel firmy BTune Chiptuning Wrocław.

Zapraszamy do kontaktu.