Poradyfirma tuningowa - BTune

Choć na polskich ulicach najczęściej spotkać można seryjnie produkowane auta, coraz większa liczba właścicieli samochodów decyduje się na różnorodne modyfikacje swoich pojazdów. Profesjonalny salon tuningowy może przeprowadzić szereg zmian, które odmienią pojazd nie tylko od strony wizualnej, ale przede wszystkim pozwolą zwiększyć jego moc. Jakie dokładnie usługi oferują firmy tuningowe w Polsce i czym właściwie jest tuning samochodowy?

Czym w zasadzie jest tuning samochodu?

Chromowane spoilery, przyciemniane szyby i mocno zwiększona liczba decybeli w układzie napędowym – głównie z tym wielu osobom nadal kojarzy się tuning samochodowy. I choć od lat 90., w których tego rodzaju przeróbki faktycznie były na porządku dziennym, minęły już 3 dekady, w świadomości przeciętnego odbiorcy nadal pokutuje ten krzywdzący stereotyp. Tymczasem, współczesne warsztaty tuningowe oferują tak wiele usług, że w ich ofercie coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy głośnych silników, błyszczących dodatków, jak i zwiększonych osiągów.

Z definicji tuning samochodu zakłada zmianę jego standardowego wyglądu oraz parametrów technicznych w celu utworzenia unikatowego egzemplarza danego modelu. Trzy najpopularniejsze obszary, w których specjalizują się firmy tuningowe, to:

  • tuning optyczny – skoncentrowany na zmianie wizualnych aspektów samochodu,
  • tuning mechaniczny – prowadzący do poprawy właściwości jezdnych dzięki ingerencji w mechanikę pojazdu,
  • tuning elektroniczny – zakładający modyfikację oprogramowania w celu zwiększenia osiągów samochodu.

warsztat tuningowy - BTune

Co oferują firmy tuningowe w Polsce? Poznaj najpopularniejsze modyfikacje

Każdy właściciel auta z pewnością docenia przede wszystkim moc drzemiącą pod jego maską. Właśnie dlatego jednym z najpopularniejszych rodzajów tuningu jest ten elektroniczny, który realnie poprawia osiągi pojazdu, a co się z tym wiąże – komfort jazdy. Jednym z najważniejszych obszarów są modyfikacje elektroniczne układu sterującego pracą silnika (ECU) dla silników uturbionych Diesla i Benzynowych.

Co obejmuje tuning mechaniczny?

Kolejnym rodzajem usług oferowanych przez salon tuningowy jest oczywiście tuning mechaniczny, zakładający bezpośrednią ingerencję w konstrukcję pojazdu. Zaliczają się do niego wszelkie modyfikacje układu napędowego, wydechowego, podwozia czy samej jednostki napędowej, prowadzące do poprawy właściwości jezdnych. Do najczęściej wykonywanych usług należą:

  • wymiana korbowodów oraz tłoków silnika,
  • montaż intercoolera,
  • zwiększenie przepustowości filtra powietrza,
  • zastosowanie sportowego wałka rozrządu,
  • wymiana skrzyni biegów oraz wzmocnienie sprzęgła,
  • montaż wysokoenergetycznych świec zapłonowych,
  • zastąpienie fabrycznego tłumika modelem o obniżonym poziomie oporów przepływu spalin.

firmy tuningowe - BTune

Tuning elektroniczny – co oferują warsztaty tuningowe?

Trzecią i zarazem coraz popularniejszą w Polsce kategorię modyfikacji samochodów stanowi tuning elektroniczny, określany często jako chiptuning lub mapowanie silnika. Oznacza on modyfikację przez warsztat tuningowy oprogramowania sterującego pracą układu napędowego, najczęściej bez ingerencji w mechanikę pojazdu. Zmiana parametrów komputera pokładowego pozwala na zwiększenie mocy silnika oraz uzyskanie wyższego momentu obrotowego, dzięki uwolnieniu rezerwy mocy, bardzo często pozostawianej w silniku przez producentów współczesnych aut.

Modyfikacje TCU – na czym polega?

Ważnym obszarem działań warsztatów tuningowych jest modyfikacja TCU. Obejmuje wprowadzenie pewnych zmian w oprogramowaniu sterownika automatycznej skrzyni biegów. Firma tuningowa zdejmuje pomiary, a następnie projektuje i przeprowadza najlepszą modyfikację programu sterującego. Dzięki tej usłudze uzyskuje się zadowalające klienta parametry popularnego automatu, co znacznie wpływa na komfort jazdy.

Tuning auta – na to warto uważać!

Co do zasady tuning samochodowy jest legalny, choć wszelkie czynności modyfikacyjne bez wątpienia warto powierzyć profesjonalnej firmie na co dzień zajmującej się tego typu usługami. Firma tuningowa to gwarancja legalnych, zgodnych z obowiązującym prawem przeróbek, dlatego wszelkie zmiany, w szczególności te konstrukcyjne i elektroniczne w aucie najlepiej powierzyć doświadczonym ekspertom, takim jak specjaliści z Btune.

Jesteś zainteresowany chiptuningiem swojego auta? Zapraszamy do naszej siedziby Btune, Wrocław, Dolnośląskie – skontaktuj się z nami i umów się na wizytę!