Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody po odpowiednich modyfikacjach układu napędowego. Działania te, określane jako chip tuning lub czipowanie aut, pozwalają uzyskać lepsze parametry pracy silnika – przede wszystkim moc i moment obrotowy. Na czym polega taka „operacja”, ile kosztuje chip tuning i czy czipowanie samochodu jest bezpieczne? Odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania.
Czym jest czipowanie aut?
Aby wyjaśnić, na czym polega chiptuning osobie, która nigdy wcześniej nie spotkała się z takim określeniem, warto zacząć od tego, co określane jest jako „serce” samochodu. Mowa oczywiście o silniku, który napędza każde auto. W produkowanych obecnie pojazdach za prawidłową (czytaj: zgodną z zaleceniami producenta) pracę jednostki napędowej odpowiada sterownik, określany potocznie jako ECU lub komputer pokładowy. To on kontroluje moc, moment obrotowy, prędkość oraz wszystkie pozostałe aspekty związane z pracą silnika. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie zmiany w oprogramowaniu stanowią podstawowy sposób na poprawę osiągów auta.
Najważniejsze zalety zwiększania mocy silnika
Popularność zapytań w stylu „chip tuning czy warto” wpisywanych codziennie w wyszukiwarkę przez wielu internautów dowodzi, że zwiększanie mocy samochodów interesuje sporą część kierowców. Trudno się temu dziwić – profesjonalne czipowanie samochodów pozwala cieszyć się bogatą gamą korzyści, z których zwiększenie mocy i momentu obrotowego to jedynie te najważniejsze. Poza nimi warto również zwrócić uwagę na fakt, że tuning chip pozwala ograniczyć zużycie paliwa, ze względu na sprawniejszą pracę całego układu napędowego. Takie modyfikacje pozwalają na nowo odkryć swoje auto, ciesząc się nie tylko lepszymi osiągami, ale także dużo wyższym niż dotychczas komfortem i bezpieczeństwem jazdy.
Czy chip tuning jest bezpieczny?
Nie da się uniknąć pytania o to, czy kilkanaście / kilkadziesiąt koni mechanicznych więcej (wszystko zależy od potencjału danej jednostki) „pod nogą” nie spowoduje, że jazda samochodem stanie się bardziej ryzykowna. Najlepsza odpowiedź na to pytanie brzmi: czipowanie aut jest tak bezpieczne, jak zachowanie kierowcy na drodze. Osoby, które odpowiedzialnie kierują swoimi pojazdami, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest ostrożność na drodze, z pewnością nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo.
Należy też z pełną stanowczością dodać, że od strony technologicznej, sam proces chipowania samochodu w profesjonalnym warsztacie chiptuning (a w szczególności w naszym warsztacie Btune Chiptuning Wrocław) jest w pełni legalny i bezpieczny dla konstrukcji pojazdu.
Etapy chip tuningu
Choć każda operacja zwiększania mocy powinna zostać przeprowadzona w sposób indywidualny, tuning chip zawsze dzieli się na kilka etapów.
- Pierwszym etapem jest oczywiście sprawdzenie obecnych osiągów samochodu na hamowni.
- Kolejnym elementem operacji będzie odczyt oprogramowania z komputer pokładowego. Na jego podstawie specjaliści opracowują nowy program do chip tuningu ECU (komputera sterującego pracą silnikiem) i ew. automatyczną skrzynią biegów. Za każdym razem nowe parametry powinny być dobrane indywidualnie – chip tuning benzyna to nieco inna operacja niż zwiększenie mocy w dieslu.
- Następnie wykonuje się dostrojenie parametrów jednostki napędowej z zastosowaniem hamowni MAHA (nasza hamownia obsługuje również napęd 4×4).
- Ostatnim etapem jest ponowne przetestowanie silnika i ewentualne, drobne korekty. Jeśli zachodzi taka konieczność, czynności mogą zostać rozszerzone o ponowną modyfikację oprogramowania.
Ile kosztuje chip tuning?
Jeśli chodzi o chiptuning, ceny usługi określane są indywidualnie, w zależności od wielu czynników. Do podstawowych kryteriów, mających wpływ na ostateczny koszt chip tuningu, zaliczają się m.in.: marka i model samochodu, rodzaj jednostki napędowej, możliwości w zakresie zwiększenia mocy i momentu obrotowego czy typ zastosowanego oprogramowania.
Zastanawiasz się, czy warto zlecić chip tuning swojego samochodu? Skontaktuj się z nami i zyskaj indywidualną wycenę!