Chip tuning zyskuje w ostatnim czasie na popularności. W tekście tym wyjaśnimy o co tak właściwie chodzi w chip tuningu. Odpowiemy też na najczęściej zadawane przez kierowców pytania.
Na czym polega chip tuning?
Chip tuning to nic innego jak zwiększenie mocy pojazdu poprzez zmodyfikowanie programu sterującego pracą silnika. Jest to możliwe, ponieważ projektując samochody, zachowuje się zwykle spory margines wytrzymałościowy. Zwróćmy uwagę, że całe mnóstwo oferowanych na rynku samochodów wyposażanych jest w taki sam motor o różnych wariantach mocy. Czy chip tuning jest bezpieczny? Tak! Przede wszystkim właśnie ze wspomnianych przed chwilą powodów. Podniesienie mocy jednostki nie ma wpływu na jej żywotność. Nasi specjaliści doskonale wiedzą jak zwiększyć moc silnika. Dokonując modyfikacji dbają o zapewnienie bezawaryjności zespołu napędowego. Wszystko odbywa się w oparciu o wyniki uzyskane na hamowni.
Chip tuning – czy warto go robić?
Czy dziś, w czasach gdy silniki o faktycznie słabej mocy są rzadkością, cała operacja ma w ogóle sens? Najkrótsza odpowiedź brzmi: tak. Prawidłowo przeprowadzony chip tuning to nie tylko większa moc. Jego efektem jest także zmniejszenie zużycia paliwa. Tu jednak warto zaznaczyć pewną istotną rzecz. Odbierając samochód zaraz po wykonanym chip tuningu, wielu kierowców stawia sobie za cel przetestowanie osiągów wozu. Wiąże się to z jazdą bardzo dynamiczną, często z wysokimi prędkościami. Takie zachowanie siłą rzeczy musi wpłynąć na zwiększenie spalania. Mniejszy apetyt na benzynę da o sobie znać w przypadku jazdy stonowanej i raczej jednostajnej. Szanse, że auta kierowców z „ciężką nogą” po chip tuningu zaczną nagle palić mniej, są raczej niewielkie.
Ile kosztuje chip tuning?
Z jakimi kwotami wiąże się modyfikacja programu sterującego pracą silnika? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem zaczynającym się od 2000 złotych, a sięgającym nawet do 8000 zł. Wszystko zależy jednak od licznych czynników. Pod uwagę zawsze brana jest marka samochodu. Tu sumy także mogą się wahać w zależności od używanego przez nas modelu. Wreszcie moc silnika – to kolejny brany pod uwagę aspekt. Pamiętajmy, że ostateczna wycena ustalana jest indywidualnie i musi zostać przeprowadzona w oparciu o konkretny egzemplarz samochodu. Zanim specjalista dokona chip tuningu musi upewnić się, czy w przypadku naszego samochodu zabieg jest w ogóle możliwy (na ogół jednak decyzja jest pozytywna). Przed wprowadzeniem modyfikacji konieczne jest sprawdzenie czy samochód nie boryka się z usterkami, które wykluczają dokonanie zmian. Całość zajmuje zwykle od jednej do dwóch godzin.
Chip tuning? A może chip box?
Jak podnieść moc silnika w inny sposób? Chip box (zwany również power boxem) stanowi alternatywę dla chip tuningu. Jest to niewielkie urządzenie, które wpina się w złącze diagnostyczne. Pozwala ono na ingerowanie w dawkę podawanego paliwa oraz ciśnienie doładowania. Efekt jest taki sam – wzrost mocy i momentu obrotowego. Przewagą chip boxu jest łatwość obsługi (praktycznie każdy może go samodzielnie zamontować i zdemontować). Korzystanie z chip boxu nie wiąże się z wprowadzaniem zmian w oprogramowaniu. Urządzenie jedynie „oszukuje” silnik, co w niektórych przypadkach może spowodować jego uszkodzenie. A zatem: chip box – czy warto z niego skorzystać? Zapraszamy do B.Tune – nasz pracownik udzieli odpowiedzi zapoznając się z Twoimi indywidualnymi potrzebami.
Co z „elektrykami”?
Jak zwiększyć moc silnika benzynowego? Na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Pozostaje jeszcze zagadnienie: jak zwiększyć moc silnika elektrycznego. W przypadku aut na prąd mówimy o elektronicznej modyfikacji parametrów silnika. Jest to równie bezpieczne i sprawdzone jak w przypadku napędów tradycyjnych. W grę wchodzi tu zastosowanie EV Boxów, które potrafią podnieść moc aut elektrycznych i hybrydowych, ale przede wszystkim wpływają na wydłużenie ich zasięgów. Mówimy tu o zyskach sięgających nawet 15% pokonywanego zwykle dystansu.